Asistenční pes pro Štěpánka

Náš syn Štěpík, jak mu s oblibou říkáme, se narodil před sedmi lety. Štěpánkovi byl diagnostikován atypický autismus a středně těžká mentální retardace. Navíc jeho svaly trpí hypotonií a má tedy velké obtíže se senzomotorikou. Štěpánek je v podstatě flegmatik a velmi pohodový klučina a snad i díky tomu lépe zvládá těžké a pro něj krizové situace jako je dav lidí či hluk.

I přes tato onemocnění jako každý kluk má Štěpi rád všechny stoje jako jsou pračka, myčka, vlak, autobus, počítače a pokud jsou tyto stroje „v akci“ je to pro něj více než zajímavé. Velmi rád běhá a lozí nejen doma, ale i na hřišti a v herně, což mu pomáhá v prozkoumávání světa kolem sebe a k utišení jeho velké zvědavosti.

K tomu si Štěpánek i velmi rád zazpívá- hlavně písničky od Svěráka a Uhlíře nebo Mira Jaroše. A protože má tak rád hudbu a zvuky tak mezi jeho nejoblíbenější hračky patří hrající a svítící hračky. Tyto hračky jsou pro něj i obrovskou motivací v učení.

Co však Štěpi opravdu nerad dělá a co mu nepřináší žádou radost je malování, možná proto, že si u toho člověk velmi snadno ušpiní ruce a to je další věc, která je pro syna nepřípustná. Máme hold velmi čistotné synka.

Na spolek Pes pro Tebe, z.s. jsme se obrátili s prosbou, zda by byli ochotni vycvičit pro našeho syna asistenčně canisterapeutického pejska. Pejsek by byl jeho strážným andělem, který by mu pomáhal s orientací v prostoru nebo když ho něco zaujme a jde se někam podívat, bude mu bránit v náhlém útěku či vběhnutí do silnice. Kromě těchto velmi důležitých věcí mu bude především záchytným bodem ve stresových situacích, které mu pomůže překonat a pomůže mu se na ně adaptovat. Díky asistenčně canisteraputickému psovi očekáváme zlepšení jeho komunikačních schopností s okolním světem. Bude pro něj takovým prostředníkem při komunikaci a průvodcem v začlenění do společnosti. Každý kdo jednou byl v přítomnosti těchto chlupatých pomocníků jistě ví, jaký mají blahodárný vliv na lidskou duši.

 

Ceníme si Vašeho času, který jste věnovali Štěpiho příběhu

Děkujeme za podporu a případnou pomoc

S pozdravem rodina Svobodova