Asistenční pes pro Zdeněčka

Zdendův příběh

Zdenda se narodil se vzácným neuro-svalovým onemocněním spinální muskulární atrofií. Sice sám nechodí ani neleze, zvládne se ale plazit, válet sudy a jezdit na dětském mechanickém či elektrickém vozíku nebo chodit ve speciálním chodítku. I přes svůj hendikep, je to ale veselý tříletý kluk, který rád dělá vše, co dělají jeho vrstevníci a jeho starší bráška.

Přestože potřebuje asistenci při všech běžných činnostech, při přemisťování, podávání věcí, oblékání, hraní…, je to stále usměvavý kluk, který chce být všude, kde se něco děje a zkusit všechno, co se nabízí. Aby mohl dělat vše, po čem touží, potřebuje ke svému životu celou řadu kompenzačních a polohovacích pomůcek (mechanický a elektrický vozíček, chodítko, vertikalizační stojan, zdravotní židličku…). To ho však nezastaví. Proto Zdenda v létě jezdí na koni, v zimě na hory lyžovat, rád plave, čte si, maluje, vyrábí, hraje si s autíčky, šermuje či „chodí“ do lesa na houby. Také plánuje chodit do lesní školky, jezdit s dětmi na výlety a spát pod stanem.

Se Zdendou několikrát ročně jezdíme do lázní, na různé rehabilitační a hiporehabilitační pobyty, do termálních lázní apod., kde Zdenda může lépe a intenzivněji cvičit než doma.

Organizaci Pes pro Tebe,z.s. jsme oslovili, protože asistenční pejsek by Zdendovi pomohl nejenom při své samoobsluze, ale také by mu mohl pomoci také při rehabilitaci, která je neoblíbenou, ale bohužel velmi důležitou součástí Zdendy života. Bez pravidelné rehabilitace by se Zdendy zdravotní stav rychle zhoršoval. Proto se Zdendou několikrát denně cvičíme, protahujeme a většinu jeho aktivit organizujeme tak, aby u toho mohl cvičit, být na zemi na bříšku, plazit se, válet sudy…  Asistenční pejsek by však Zdendovi pomohl nejenom po fyzické stránce, ale hlavně po stránce psychické, protože už jenom přítomnost čtyřnohého chlupáče přináší spoustu energie. Byl by jeho přítelem a parťákem v jeho životě.

Děkujeme za přečtení těchto řádků, podporu a případnou pomoc.

Rodina Rejzkova