Molly pro Matýska

Matýskovi bude v létě 6 let, to že je "jiný" jsme tak nějak tušili už on narození. Častý pláč, nespavost, a křik z jakékoliv nečekané události. Postupem času se přidaly rituály a hysterické (třeba i dvouhodinové) afekty - pláč, pištění, bouchání, vzniklé kvůli překážce v komunikaci.

Matýskovi byl diagnostikován PAS - Aspergerův syndrom a porucha pozornosti ve 3 letech. Tato doba pro nás byla dobou obrovské změny, lítost, vzteku, smíření se a nakonec hledání informací, abychom Matýskovi mohli lépe porozumět.

Matýsek je neobyčejné dítě. Dokáže vytrvale a dokonale skládat složité stavby z lega. Pomocí plánku složí zcela sám celé stavby, nejlépe s hasičskou tématikou. Matýska zajímá i fotografování, a další technické věci. Matýsek má mladšího brášku Šimonka, se kterým si dokáže krásně hrát a dovádět.

Nyní chodí Matýsek do školky, kde si dokázal najít několik málo kamarádů a chodí tam velmi rád. Kolektiv dětí mu velice prospívá a pomáhá mu v jeho rozvoji. Kvůli jeho “odlišnosti” jsme požádali o odklad povinné školní docházky a do školy půjde až v září 2018, uvidíme jak bude zvládat tuto novou etapu svého života.

Dlouho jsme přemýšleli jak bychom mohli Matýskovi usnadnit komunikaci se svými blízkými, jak ho přimět k většímu soustřední a jak mu pomoci s porozuměním okolnímu světu a těm nejbližším. Díky pejskovi by se nám toto mohlo podařit a věříme, že se to podaří.

Největší naše přání je zbavit se nadměrné separace a závislosti na mamince a zlepšit komunikaci s rodinou a blízkým okolím. Pomoci s projevováním emocí, zdokonalit jemnou i hrubou motoriku a otevřít se trošku více rodině a nejbližším ve svém okolí. Osamostatní se při procházkách, bude mít svého parťáka, který na něj “dá pozor”. To nejdůležitější ale, je že Matýsek získá dalšího a to nejvěrnějšího přítele, který mu pomůže porozumět pro něj složitému světu.

S výcvikem pejska jsme se obrátili na PES PRO TEBE. Moly je již ve výcviku a na konci července by již mohla bydlet u nás. Chtěli bychom tímto požádat o podporu a pomoc při shánění financí na asistenčního psa pro našeho Matýska, jelikož takový pomocník není hrazen z veřejného zdravotního pojištění ani z financí krajského úřadu.

 

Velice děkujeme rodina Škorikova.

Autor:Michaela