O nás

PES PRO TEBE, z.s. je organizace cvičící vodicí, asistenční a detekční psy, kteří usnadňují každodenní život zrakově postiženým či jinak handicapovaným lidem. Výcvikem se u nás zabývají profesionální cvičitelé s dlouholetou zkušeností v tomto oboru.

 

Jitka Krejcárková (Lebedová) - zakladatelka a cvičitelka organizace PES PRO TEBE, z.s.Narodila jsem se s těžkou zrakovou vadou, diagnostikovanou, jako světloplachost,  s poruchou barvocitu – praktická nevidomost.
Chovu a výcviku psů, se věnuji od roku 1993, kdy jsem si pořídila prvního psa. V roce 1995 jsem dostala svého prvního vodicího psa. Byla to fenka labradorského retrívra Iva. S tou  jsem v roce 1997 zvítězila na Mistrovství ČR ve výkonu vodicích psů pro nevidomé. Bohužel ve svých 7 letech začala mít zdravotní problémy a musela jsem popřemýšlet, co dál.

Začala  jsem tedy uvažovat o koupi štěněte. Jelikož jsem se chtěla věnovat se svým vodicím psem i agility, dogdancingu a dalším kynologickým aktivitám, volba tedy padla na belgického ovčáka malinois. Proto jsem si v dubnu 2000 pořídila štěňátko jménem Larry Bohémia Alké. Larryho jsem si sama vycvičila a po úspěšně absolvované zkoušce vodicího psa pro nevidomé mi bylo nabídnuto cvičit vodicí psy pro jiné zrakově postižené profesionálně.

Tato práce mě naplňuje spokojeností, a to nejen z důvodu, že mě velice baví a toužila jsem po takové náplni života už dříve, ale že si  díky této činnosti připadám užitečná. Mohu tímto způsobem pomoci také jiným lidem s těžkým zrakovým postižením. Zdravý člověk si nedokáže představit, jakým přínosem je vodící pes pro nevidomého člověka. Takřka nikdo neví, čím vším může takto vycvičený pes  handicapovanému člověku pomoci.


Další informace najdete na mých internetových  stránkách  zde

 

 

Michaela Drozdová - cvičitelka organizace PES PRO TEBE, z.s.


Bydlím v Zábřehu na Moravě. Už od střední školy se zabývám sportovní kynologii. Při svém ročním pobytu v Anglii jsem měla možnost navštěvovat výcvikové centrum vodicích, asistenčních a canisterapeutských psů v městečku Bracnell. Tehdy mě tento výcvik více než uchvátil, a proto jsem se hned po návratu začala zajímat o organizace zabývající se zmíněným výcvikem. Velmi mě zaujaly Jitčiny webové stránky a hlavně její individuální přistup k výcviku psů. Líbilo se mi, že Jitčini svěřenci nejsou po dobu výcviku ustájeni v kotcích, jako jsem to při návštěvách viděla u jiných organizaci. Požádala jsem o možnost předvychovat pro organizace PES PRO TEBE štěňátko. Za krátkou dobu jsem si už domů vezla malý černý uzlíček, který jsme pojmenovali Eshly. Je to dnes už dospělá, nádherná a velice šikovná fena labradorského retrívra, která doprovází svou nevidomou paničku a dělá jí obrovskou radost. Snažila jsem se svého svěřence podle svého nejlepšího svědomí a vědomí předvychovat a pár měsíců před odevzdáním jsem ji sama začala učit i pár povelů o kterých jsem věděla, že bude potřebovat při voděni. Když jsem ji předávala, Eshly už nadšeně plnila velké množství povelů a na základě toho mi Jitka nabídla další spolupráci. Byla jsem tehdy moc a moc ráda a slzy, které doprovázely odevzdání čertíka Eshly trošičku zahnal příchod rozčepýřeného zlatého retrívra, který byl dalším z teď už mnoha svěřenců. Takže pokud se občas objevíte v Zábřehu na Moravě, Šumperku, Mohelnici nebo Olomouci a jeho okolí, můžete mě potkat na ulici přímo pří výcviku čtyrnohého chlupáče v bílém postroji. Od roku 2003 se občas objevím i na některé ze základních škol v Zábřeze. Tam provádím ukázky výkonu vodicích a asistenčních psů a snažím se dětem říct něco málo o chování a reakcích psů a o tom, jak by se měly k pejskům chovat. Zkoušíme si nacvičit pár způsobů prevence a ochrany proti případnému napadení člověka agresivním psem.

 

 

Michaela Cyprová - koordinátor předvýchov organizace PES PRO TEBE, z.s.


V současné době bydlím v Praze, kde také studuji. V rámci začátku bakalářského studia Kynologie v roce 2012 jsem hledala vhodnou praxi a možnost mít v Praze psa. Když mě poprvé napadl plán s předvýchovou, měla jsem za sebou asi dva roky docházení na cvičák s našim rodinným labradorem. První setkání s Jitkou a celým týmem PES PRO TEBE mě utvrdil v tom, že je to přesně to, co chci ve svém volném čase dělat. Štěňátko, hnědého labradora Daxe, jsem dostala asi o 14 dní později. Po velkém zklamání v podobě vyřazení mého svěřence z předvýchovy kvůli zdravotním problémům přišel do mého života druhý svěřenec, borderáček Zigi. Byl to právě Zigi, jeho bouřlivá puberta a zároveň velmi empatická povaha, které mě naučily a přiměly nebrat předvýchovu jen jako možnost mít pejska na hraní a cvičení, ale mít psa a přirozenou cestou z něj vychovat oddaného parťáka a toho nejlepšího kámoše. Myslím, že právě toto poznání, sebeuvědomění a porozumění podstatě a důležitosti předvýchovy vedlo k tomu, že se z pouhé volnočasové aktivity staloopravdové poslání.

 

 

Soňa Schossmeierová - fundraiser a asistent výcviku organizace PES PRO TEBE, z.s.

Při svém studiu ochrany zvířat a welfare na VFU v Brně jsem uvažovala nad pořízením vlastního psa, ale vzhledem k tomu, že jsem neměla úplně jasno o plemeni, tak jsem začala hledat činnost, která by mi pomohla v rozhodnutí. Vzpomněla jsem si na možnost předvýchovy štěňat. I když jsem neměla žádné zkušenosti s výcvikem, byť máme doma fenku, která má velmi strohou poslušnost ve stylu „pocem “, jsem se pro tuto práci rozhodla. PES PRO TEBE jsem si vybrala, protože se mi líbil jejich způsob výcviku a celkově jejich přístup ke psovi jako k parťákovi. Jela jsem se tedy na jaře 2014 podívat na sraz štěňat do Prahy. Když jsem poté viděla jak všechny štěňata ať už ti nejmenší či puberťáci poslouchají, byla jsem uchvácena. Na soustředění jsem se následně jen přesvědčila, jak v konečném důsledku může být pes oporou a skvělým pomocníkem a jak skvělá činnost to může být. Své první štěndo, černobílého borderáčka Sťuarta, jsem dostala jen o pár dní později. Sťui byl sice kvůli svému temperamentu vyřazen, ale mnoho mě toho naučil. Vlastně s každým novým štěnětem jsem se naučila spoustu nového nejenom o psech jako takových, ale především sama o sobě. Na začátku roku 2018 jsem také přijala nabídku na možnost pomáhat v organizaci nejen s předvýchovou štěňat.Prap. Jan Václavek - odborný konzultant výcviku detekčních psů organizace PES PRO TEBE, z.s.

Od roku 2002 psovod policie ČR, v roce 2008 psovod - pátrač a v témže roce psovod specialista se zaměřením na vyhledávání omamných a psychotropních látek. V roce 2009 figurant policie ČR. V roce 2014 psovod specialista na metodu pachové identifikace. Sportovní kynologie - od 1.1.2002 členwm ČKS a uspěšně složil zkoušky figuranta II. třídy. V roce 2012 složil zkoušky kladeče. Od roku 2015 kladeč vrcholových akcí, 2016 kladeč stop na mistrovstvý světa IPO FH na Ukrajině. V současné době funguje jako inspektor - psovod specialista PČR Olomouckého kraje. Od roku 2016 spolupracuje PES PRO TEBE, z.s. s Prap. Janem Václavkem na výcviku detekčních psů. Díky jeho mnohaletým zkušenostem je výcvik prů pro diabetiky pod kvalitním a odborným dohledem.

 

 


Spolek PES PRO TEBE, z.s. je členem mezinárodní organizace ADEu Assistance Dogs Europe, která zajišťuje kontrolu úrovně, spolupráci a výměnu zkušeností mezi organizacemi, které se zabývají výcvikem psů pro handicapované.


 

Spolek PES PRO TEBE, z.s. je také členem evropské organizace European Guide Dog Federation, která sdružuje organizace zabývající se výcvikem vodicích psů. EGDF se věnuje vodicím psům a jejich majitelům, pracuje se zákony a snaží se zlepšit politický přístup k této problematice.